مصاحبه ریاست انجمن با خبرگزاری وبدا به مناسبت روز جهانی غذا

مصاحبه ریاست انجمن با خبرگزاری وبدا به مناسبت روز جهانی غذا

واحد خبرگزاری روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد (وبدا) طی مصاحبه ای با آقای دکتر عبدالرضا نوروزی در خصوص روز جهانی غذا (16 اکتبر) به اهمیت بزرگداشت این روز پرداخت.

دکتر عبدالرضا نوروزی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ریاست انجمن تغذیه ایران (خراسان رضوی) در گفتگو با وبدا به مناسبت روز جهانی غذا با بیان این مطلب که در چند سال اخیر مبارزه با چاقی از برنامه های سلامت محور در دستور کار همه متخصصین و حوزه های سلامت قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته ، تامین فرآورده های غذایی بیشتر از نیاز در سطح جوامع  از سویی باعث چاقی و از سوی دیگر  باعث فشار مضاعف بر تامین کنندگان مواد غذایی مانند کشاورزان و دامدارن و …. گردیده است. چاقی یکی از عوامل مهم تهدید کننده کره زمین در 50 سال آینده است. تغییرات در سبک و شیوه زندگی و تغییر الگوهای غذایی منجر به افزایش معضل چاقی در سطح جوامع گردیده است.

وی با بیان این نکته که تغذیه فعلی ما وضعیت سلامت آینده ما را شکل می دهد خاطر نشان کرد: قطعا با افزایش چاقی و عدم رعایت الگوهای غذایی و شیوه و سبک زندگی بیماریهای مزمن در سطح جوامع افزایش خواهد یافت چه بسا که در حال حاضر با این مشکل مواجه هستیم.

رییس انجمن تغذیه خراسان رضوی یادآور شد: پایداری غذایی از مباحث مهم و مورد بحث متخصصین تغذیه در دنیاست تا همه مردم با رعایت الگوهای غذایی و استفاده به اندازه نیاز از فرآورده های غذایی در کاهش معضل چاقی سهیم باشند.

وی ادامه داد: حدود یک هفتم جمعیت دنیا شامل کشاورزان، دامداران، فروشندگان مواد غذایی، و طباخان  در جهت تامین غذا و فرآورده‌ های غذایی مردم دنیا در حال فعالیت هستند و در صورت عدم تعادل در مصرف مواد غذایی روند هماهنگ خدمات غذایی باعث اختلال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *